عمران بن کعب اشجعی

عمران بن کعب اشجعی

عمران بن کعب اشجعی

زمان پیوستن او به کاروان اباعبدالله الحسین (ع)، به درستی معلوم نیست. احتمالا اندکی قبل از ورود کاروان به کربلا و در نخستین روز محرم به امام پیوسته باشد.

عمران، از قبیله‌ی اشجع و اشجع از قبیله غطفان و از تیره‌ی عدنانیان مدینه است. او مردی شجاع، رزم دیده و دوستدار اهل بیت بود. در جنگ های عصر امیر مومنان علی(ع) به ویژه در صفین فداکاری کرد و پس از شهادت امام در محراب کوفه. یاور و همراه امام مجتبی (ع) بود.

نام وی و پدرش را عمران بن ابی کعب، عمران بن کعب، عمرو بن کعب و عُمَر بن ابی کعب نگاشته اند. هنگام همراهی امام در حدود ۵۰ ساله بود. روزهای حضور او در کربلا و هم نفسی و هم سخنی با یاران و درک محضر امام، او را ساخته تر و شوریده تر کرد.

روز عاشورا، مشتاق و بی تاب، لحظه ی شهادت را انتظار می کشید. مقاتل و منابع شهادت او را در تیرباران صبح عاشورا دانسته اند.

در زیارت ناحیه و رجبیه به او سلام داده شده است: السلام على عمر بن ابی کعب. عمران نیزه اندازی ماهر و سوارکاری ورزیده بود. بسیاری از مقاتل به وی و شهادتش در تیرباران صبح عاشورا اشاره کرده اند.

عمران از یاران بزرگ عاشوراست و ثبات قدم از عصر امیر المؤمنین در نبردها و سپس همراهی امام مجتبی(ع) و سرانجام آمدن به کربلا، استحکام عقیده و ایمان او را نشان می دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.